Nasza klinika
 

HISTORIA KLINIKI PEDIATRII HEMATOLOGII, ONKOLOGII
I ENDOKRYNOLOGII
Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

I Klinika Chorób Dzieci Akademii Medycznej w Gdańsku została powołana w dniu 27 lipca 1948 roku. Jej pierwszym kierownikiem był Prof. Henryk Brokman. Początkowo klinika posiadała 40 łóżek, ale za kierownictwa Prof. Henryka Brokmana odremontowano dalsze pomieszczenia budynku nr 18 oraz przyłączono budynek H-14, gdzie utworzony został Oddział Obserwacyjno-Zakaźny. W efekcie tych działań w sierpniu 1952r I Klinika Chorób Dzieci dysponowała 180 łóżkami.

W roku 1970 z I Kliniki Chorób Dzieci wyłoniono Klinikę Kardiologii Dziecięcej, a w 1985 roku Klinikę Nefrologii Dziecięcej. Kolejno kierownikami I Kliniki Chorób Dzieci byli Prof. Henryk Brokman, Prof. Kazimierz Ereciński, Prof. Wacława Celińska, Prof. Klementyna Świcowa i obecnie Prof. Anna Balcerska. Początkowo klinika zlokalizowana była w 2 budynkach: budynek nr 18 (Oddziały Niemowlęcy, Endokrynologii i Hematologii) oraz budynek nr 39 (dawny H-14 - Oddział Obserwacyjno-Zakaźny).

W roku 1992 I Klinika Chorób Dzieci AM w Gdańsku pod kierownictwem Prof. dr hab.n.med. Anny Balcerskiej zmieniła nazwę na Klinika Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Dziecięcej i dokonano zmian profilu terapeutycznego kliniki wydzielając 5 oddziałów - w budynku nr 18: Oddziały Diabetologii, Endokrynologii i Patologii Niemowląt (schorzenia metaboliczne i genetyczne) oraz 2 oddziały w budynkach 18 i 39 zajmujące się leczeniem chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży: Odziały Hematologii i Chemioterapii.

Te dwa oddziały Hematologii i Chemioterapii znajdują się obecnie w nowym budynku oddanym do użytku w dniu 3 czerwca 2005 roku jako dar Fundacji "POROZUMIENIE BEZ BARIER”, której patronuje Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. Dzięki jej inicjatywie i środkom finansowym zgromadzonym na ten cel przez Fundację oraz „Złotych Sponsorów” i Darczyńców , a także przychylności ówczesnych władz uczelni JM Rektora Prof. dr hab.n.med. Wiesława Makarewicza i Dyrektora AMG Dr Sławomira Bautembacha w bardzo krótkim czasie został wybudowany budynek spełniający wszelkie wymogi europejskie dla oddziałów onkohematologicznych dziecięcych. Wystrój plastyczny wnętrza budynku jest przepełniony uczuciem i kolorem, tworząc niezwykły świat fantazji pozwalającej zapomnieć o cierpieniu – bo „w kolorze mniej boli”. Stworzyli go studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem Pana Profesora Macieja Świeszewskiego i Pana Profesora Andrzeja Dyakowskiego.

Powstanie nowego budynku było niezmiernie ważnym elementem wspomagającym nowoczesny proces terapeutyczny chorych onkologicznie dzieci. Do chwili obecnej przez okres 6 lat w tym budynku odbyło chemioterapię setki dzieci (powyżej 100 pacjentów rocznie) przebywając w nowych pięknych oddziałach. Pacjenci leczeni są przez lekarzy specjalistów w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej pod kierunkiem Prof. dr hab.n.med. Anny Balcerskiej. Wszyscy obecnie pracujący lekarze w ciągu 19 lat systematycznie podnosili swoje kwalifikacje zawodowe uzyskując poza pediatrią specjalizację z czterech dziedzin wysokospecjalistycznych: hematologii i onkologii dziecięcej, endokrynologii i diabetologii, genetyki klinicznej i neonatologii. W tym czasie 13 lekarzy uzyskało stopień doktora nauk medycznych i 2 osoby stopień doktora habilitowanego (dr hab. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska i dr hab. Małgorzata Myśliwiec).

Kolejne prace habilitacyjne są w trakcie przygotowywania. Pacjenci z rozpoznaniem choroby nowotworowej są obecnie diagnozowani i leczeni w oparciu o trójstopniowy system opieki:
2 oddziały stacjonarne: hematologii i chemioterapii
- oddział dzienny: hospitalizacje jednodniowe
-2 poradnie specjalistyczne: hematologii i chemioterapii.

Opieka nad każdym pacjentem z rozpoznaniem choroby nowotworowej obejmuje czas od momentu rozpoznania choroby, poprzez cały okres aktywnego leczenia onkologicznego i okres ścisłej kontroli do 10 lat po zakończeniu leczenia. Wobec zwiększającej się liczby pacjentów objętych naszą opieką obecne plany obejmują dalszą rozbudowę i modernizację pomieszczeń kliniki, co wiąże się z generalnym projektem planowanych zmian w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym wprowadzanym przez JM Rektora Prof. dr hab.n.med. Janusza Morysia.

TAK WYGLĄDA NASZ NOWY BUDYNEK

 








 
 
 
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową "Pomóż Dziecku wyzdrowieć" - 2010
Projekt zrealizowany przez: SWgroup CMS